18.07.2024

Успешно реализовано 2. CISM Балканско првенство у планинском трчању на Вршачком брегу-Тријумфи Невене Јовановић и Хусеина Кана

Друго CISM Балканско првенство у планинском трчању одржано је данас на планинској кружној стази Вршачког брегa. У такмичарском делу првенства наступили су такмичари из оружаних снага Босне и Херцеговине, Бугарске, Северне Македоније, Црне Горе, Словеније, Турске и Србије. Жене су се надметале на стази дугој 6 km, док су мушки такмичари трчали стазу дугу 8 km.
Наведени спортски догађај представља резултат деценијске успешне спортске сарадње оружаних снага Балканског полуострва, која је крунисана успостављањем CISM пројекта Балканских војних игара. У оквиру овог пројекта организују се регионална балканска војна првенства у различитим спортским дисциплинама међу којима је и планинско трачање.
У индивидуалној конкуренцији у категорији жена, славила је домаћа такмичарка Невена Јовановић са резултатом 29 минута и 01 секунда, испред две представнице Оружаних снага Бугарске - другопласиране Маринеле Цекове (29:47) и трећепласиране Антоније Григорове (31:34). У екипном пласману славила је екипа ОС Бугарске (Маринела Цекова и Антонија Григорова), испред другопласиране екипе Србије (Невена Јоавновић и Наташа Поповић) и трећепласиране Црне Горе (Андреа Саитај и Јелена Ивковић).

У изузетно квалитетној индивидуалној конкуренцији код мушкараца двоструку победу однела је екипа ОС Турске. Прво место освојио је Хусеин Кан  (30:54), вицешампион је Мурат Емектар (31:42), док је прошлогодишњи победник, представник Србије Ђуро Борбељ припадник Спортске јединице Војне акадeмије, освојио треће место са резултатом (31:50).

У тимском пласману код мушкараца славила је екипа Турске (Хусеин Кан, Емектар Мурат и Дегер Махсум) испред екипе Србије (Ђуро Борбељ, Миодраг Вукић и Јанко Урошевић), док је треће место заузела екипа Босне и Херцеговине (Невен Цицовић, Дејан Жерајић и  Матија Иваковић).

Пехаре и медаље победницима уручио је шеф Делегације Србије при CISM пуковник ванр. проф. др Негован Иванковић, у пратњи шефова делегација и представника Града Вршца и Вршаког атлетског клуба ВАК 1926. По завршетку церемоније награђивања, у свом обраћању приликом свечаног затварања првенства, пуковник Иванковић се захвалио свим учесницима на приказаном изузетном залагању као и постигнутим врхунским резултатима и поред веома тешких временских услова. Истакао је спорт као изузетно важну област у изградњи здравог начина живота припадника оружаних снага, веома значајног за изградњу врлина и колективног идентитета војног позива. Протекла два дана су сви присутни такмичари и вође делегација на изванредан начин представљали своју државу и њене оружане снаге.
У организацији и спровођењу такмичења помоћ и подршку Делегацији Републике Србије при CISM пружиле су организационе целине Министарства одбране и Војске Србије, Град Вршац, ЈКП „2. Октобар“, Вршачки атлетски клуб „ВАК 1926“, Туристичка организација Вршца, Србија тајминг и Хотел „Вила брег“.