18.07.2024

Uspešno realizovano 2. CISM Balkansko prvenstvo u planinskom trčanju na Vršačkom bregu-Trijumfi Nevene Jovanović i Huseina Kana

Drugo CISM Balkansko prvenstvo u planinskom trčanju održano je danas na planinskoj kružnoj stazi Vršačkog brega. U takmičarskom delu prvenstva nastupili su takmičari iz oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Bugarske, Severne Makedonije, Crne Gore, Slovenije, Turske i Srbije. Žene su se nadmetale na stazi dugoj 6 km, dok su muški takmičari trčali stazu dugu 8 km.
Navedeni sportski događaj predstavlja rezultat decenijske uspešne sportske saradnje oružanih snaga Balkanskog poluostrva, koja je krunisana uspostavljanjem CISM projekta Balkanskih vojnih igara. U okviru ovog projekta organizuju se regionalna balkanska vojna prvenstva u različitim sportskim disciplinama među kojima je i planinsko tračanje.
U individualnoj konkurenciji u kategoriji žena, slavila je domaća takmičarka Nevena Jovanović sa rezultatom 29 minuta i 01 sekunda, ispred dve predstavnice Oružanih snaga Bugarske - drugoplasirane Marinele Cekove (29:47) i trećeplasirane Antonije Grigorove (31:34). U ekipnom plasmanu slavila je ekipa OS Bugarske (Marinela Cekova i Antonija Grigorova), ispred drugoplasirane ekipe Srbije (Nevena Joavnović i Nataša Popović) i trećeplasirane Crne Gore (Andrea Saitaj i Jelena Ivković).

U izuzetno kvalitetnoj individualnoj konkurenciji kod muškaraca dvostruku pobedu odnela je ekipa OS Turske. Prvo mesto osvojio je Husein Kan  (30:54), vicešampion je Murat Emektar (31:42), dok je prošlogodišnji pobednik, predstavnik Srbije Đuro Borbelj pripadnik Sportske jedinice Vojne akademije, osvojio treće mesto sa rezultatom (31:50).

U timskom plasmanu kod muškaraca slavila je ekipa Turske (Husein Kan, Emektar Murat i Deger Mahsum) ispred ekipe Srbije (Đuro Borbelj, Miodrag Vukić i Janko Urošević), dok je treće mesto zauzela ekipa Bosne i Hercegovine (Neven Cicović, Dejan Žerajić i  Matija Ivaković).

Pehare i medalje pobednicima uručio je šef Delegacije Srbije pri CISM pukovnik vanr. prof. dr Negovan Ivanković, u pratnji šefova delegacija i predstavnika Grada Vršca i Vršakog atletskog kluba VAK 1926. Po završetku ceremonije nagrađivanja, u svom obraćanju prilikom svečanog zatvaranja prvenstva, pukovnik Ivanković se zahvalio svim učesnicima na prikazanom izuzetnom zalaganju kao i postignutim vrhunskim rezultatima i pored veoma teških vremenskih uslova. Istakao je sport kao izuzetno važnu oblast u izgradnji zdravog načina života pripadnika oružanih snaga, veoma značajnog za izgradnju vrlina i kolektivnog identiteta vojnog poziva. Protekla dva dana su svi prisutni takmičari i vođe delegacija na izvanredan način predstavljali svoju državu i njene oružane snage.
U organizaciji i sprovođenju takmičenja pomoć i podršku Delegaciji Republike Srbije pri CISM pružile su organizacione celine Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grad Vršac, JKP „2. Oktobar“, Vršački atletski klub „VAK 1926“, Turistička organizacija Vršca, Srbija tajming i Hotel „Vila breg“.