TekstFotogalerijaVideogalerija
05.06.2020

Potpisan Sporazum o saradnji između Ministarstva odbrane i Olimpijskog komiteta Srbije



Šef delegacije Republike Srbije pri Međunarodom savetu za vojne sportove (CISM) brigadni general u penziji Siniša Radović i predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković danas su potpisali Sporazum o saradnji u oblasti sporta Ministarstva odbrane i Olimpijskog komiteta Srbije. Potpisivanju sporazuma prisustvovao je državni sekretar Aleksandar Živković.

Sporazumom je regulisan pravni okvir buduće saradnje, obaveze i odgovornosti potpisnika u aktivnostima koje se odnose na razvoj i afirmaciju sporta u Republici Srbiji. Uspostavljanje partnerskih odnosa značajno će doprineti unapređenju različitih vidova povezivanja sportskih aktivnosti Olimpijskog komiteta Srbije, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i sveukupnoj afirmaciji sporta u sistemu odbrane.

Šef delegacije Republike Srbije pri CISM brigadni general u penziji Siniša Radović istakao je da je potpisani sporazum rezultat dugogodišnje saradnje i da se očekuje da dodatno doprinese zajedničkim nastupima vojnih sportista i reprezentativaca Republike Srbije na domaćem i međunarodnom planu, kao i saradnji na planu edukacije, opremanja, zajedničkih treninga i priprema.

- Vojska Srbije je institucija u kojoj su psihofizički najpripremljeniji ljudi, osposobljeni za svoj posao, za izvršavanje zadataka do krajnjih fizičkih granica, što je i karakteristika za vrhunski sport. Mi smo to pokazali i prošle godine, kada su reprezentativci Srbije iz olimpijskih i neolimpijskih sportova učestvovali na Svetskim vojnim igrama i osvojili tri medalje. Nastavićemo tim putem, ali ne samo u smislu vrhunskog sporta i postizanja vrhunskih rezultata na domaćem i međunarodnom planu, već i na planu razvoja školskog i univerzitetskog sporta – poručio je Radović.

Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković takođe smatra da saradnja dve institucije nosi brojne mogućnosti za razvoj sporta i sportista.   

- Ko će bolje da uči vojsku borilačkim veštinama od naših šampiona Majdova, Kukolja, Milice Mandić, od naših rvača Štefaneka, Nemeša? Ko će bolje da ih uči plivanju nego naši plivači? Biologija čini svoje i vrhunski sportista ne može celoga života da se bavi vrhunskim sportom – rekao je Maljković i dodao da Olimpijski komitet Srbije godinama unazad koristi bogatu infrastrukturu Vojske Srbije, pre svega kapacitete Vojne akademije, te da se zahvaljujući održavanju raznih događaja u saradnji sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije, poput Olimpijskog dana, građanima, a naročito deci, pruža mogućnost da se upoznaju sa istorijom naše vojske.

Potpisivanju sporazuma u Ministarstvu odbrane prisustvovali su i potpredsednici Olimpijskog komiteta Žarko Zečević i Milica Mandić.